Budynek szkoły - ul. Szkolna
Pracownie gastronomiczne
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - lato
Kilka z naszych pracowni komputerowych - część służy tylko informatykom, a pozostałe wszystkim zawodom
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - wczesna wiosna
Pracownie hotelarskie i pokój hotelowy
Pracownie obsługi turystycznej i handlowców

 

pracownie

pogo proj

Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem goszczenia uczestników projektu „Kitchen our Kingdom, Cookin our Passion”. Przyszedł czas podsumowań.

Goście z wizytą w Polsce

W ubiegły poniedziałek przywitaliśmy gości z Francji, Turcji, Włoch, Słowenii i Rumunii. To pierwsza wizyta, która odbyła się w ramach projektu i jednocześnie jego oficjalna, partnerska inauguracja.
Goście zapoznali się ze strukturą szkoły i kierunkami kształcenia w Ekonomiku. Przedstawiono również inne projekty unijne realizowane przez naszą szkołę. Delegacje partnerskich szkół zwiedziły pracownie zawodowe hotelarzy, turystów, ekonomistów, informatyków i gastronomów, sale gimnastyczne i zaplecze rekreacyjno-socjalne naszej szkoły. Uczestniczyli również w lekcjach otwartych z języka polskiego i języka angielskiego. 
W fartuchach z logo projektu rozpoczęły się zajęcia w pracowni gastronomicznej prowadzone przez Krzysztofa Zielonkę. Szefowie zgłębiali tajemnice polskiej i śląskiej kuchni. Był żurek, bigos, kotlet schabowy i sałatka jarzynowa. Nie zabrakło wizytówki kulinarnej Śląska, czyli głównego dania niedzielnego obiadu naszych stołów rolady śląskiej z sosem, kluskami modrą kapustą. Hitem dla naszych gości była nauka sklejania pierogów i formowanie klusek śląskich.

Zagraniczne jury w śląskiej rywalizacji

Ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem był udział przybyłych szefów kuchni w pracach jury IX Śląskiej Jesieni Kulinarnej, która w tym roku proponowała dania śląskie w międzynarodowym wydaniu. To przedsięwzięcia zrobiło na naszych gościach ogromne wrażenie - rozmach, organizacja, logistyka i przede wszystkim poziom imprezy wprawił w zdumienie i zachwyt. Niepowtarzalność smaków, estetyka serwowania, zaangażowanie i umiejętności uczniów stały się dla nich inspiracją do dalszej pracy w rodzimych już palcówkach. W ramach warsztatów, poza fenomenalną kuchnia szkolną, zaproponowaliśmy im również udział w szkoleniu przeprowadzonym przez  szefa kuchni Promu MF Polonia Unity Line Mirosława Bobrowskiego, vi-ce mistrza Europy i sędziego międzynarodowego w carvingu. Spod ręki mistrza, naszych gości i uczniów wyszły prawdziwe dzieła sztuki - owocowe bądź warzywne rzeźby, precyzyjne, kolorowe, fantazyjne.

Od Ekonomika do Krakowa z kuchnią w tle

Jako gospodarze projektu stworzyliśmy również okazję do zwiedzenia Krakowa - kolebki polskich tradycji i polskich smaków. W końcu kuchnia polska wywodzi się z królewskiego dworu.

Był to fantastyczny czas wzajemnego poznawania się, inspirowania i tworzenia planów na niedaleką przyszłość.

- Wszyscy zagraniczni goście wysoko ocenili organizację mobilności projektu, umiejętności uczniów oraz wizerunek szkoły i wyposażenie pracowni. Wielokrotnie podkreślali naszą gościnność i ogromne zaangażowanie. Marc Krewiss na pożegnaniu powiedział „Tell your headmistress that everything was briliant” - powiedział koordynator projektu.

Projekt Erasmus+ otwiera przed nami nie tylko drzwi kuchni, ale również komunikację w języku angielskim, gotowość na poznawanie odmiennych kultur, przestrzeń zagranicznych szkół i ich zwyczajów, możliwość zadaptowania tego co w nich najlepsze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Zdjęcia

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Akcja 2- Współpraca szkół w sektorze Edukacja szkolna. Konkurs 2019. Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w nim zawartość merytoryczną.

 


Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

projektlogo proj1

eu flag erasmus vect pos

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą