czwartek, 09, listopad 2017

Beskidzki Konkurs Młodych Kucharzy

Wodzisławski Ekonomik zdominował

IX Beskidzki Konkurs Młodych Kucharzy w Cieszynie

Wodzisławski Ekonomik zdominował IX Beskidzki Konkurs Młodych Kucharzy w Cieszynie.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie odbyła się kolejna, IX edycja Beskidzkiego Konkursu Młodych Kucharzy. Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym, wśród nich znaleźli się też reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych  w Wodzisławiu Śląskim.
Zadaniem uczestników Beskidzkiego Konkursu Młodych Kucharzy było sporządzenie czterech porcji dania głównego z kasz, z polskich upraw. Temat rywalizacji był niezwykle ciekawy, ponieważ kasze od jakieś czasu stały się znowu modne. Zwraca się  w nich uwagę  na bogactwo składników odżywczych, a także błonnika.  Pod tym względem przewyższają ryż,  makaron i ziemniaki. Są znakomitym źródłem węglowodanów złożonych, które powoli rozkładają się na glukozę potrzebną do pracy wszystkich komórek, nie powodując gwałtownych skoków insuliny.

W Cieszynie przy kuchennych stołach i piecach rywalizowało czternaścioro uczniów ze szkół południowej Polski i szkoły z Czeskiego Cieszyna. Każdy z młodych kucharzy miał dziewięćdziesiąt minut na przygotowanie dania.
Gotowe potrawy były oceniane przez komisję techniczną i degustacyjną. Sędziami było grono profesjonalnych kucharzy, członków Beskidzkiego Klubu Kulinarnego, z jego prezesem panem Jackiem Dutką na czele.  Na ocenę pracy młodych kucharzy składało się przede wszystkim: przygotowanie stanowiska i higiena pracy, wykorzystanie kaszy, prawidłowość wykonania potraw oraz limit czasu. Jury degustacyjne oceniało: smak, dobór składników oraz wygląd i aranżacja potrawy.
W konkursie startowały dwie uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Karolina Bogocz z kl. II TG przygotowała:

Pierś z kaczki / kaszotto z kaszy pęczak i boczniaków / pieczonego karmelizowanego buraka/ gąbkę  kalafiorową / boczniaki na maśle / puree z marchewki /sos winny /chips z jarmużu /

Z kolei Klaudia Kiełkowska z kl. IV a TG zaprezentowała:

Pierś z perliczki / polentę / kaszę gryczaną paloną na sypko /chałwę z kaszy gryczanej niepalonej  / puree z dyni / sos z zielonego pieprzu / chips z sera emilgrana / piankę tymiankową

Swoją potrawą Klaudia znacznie wyprzedziła pozostałych rywali. Warto podkreślić, że to już drugie zwycięstwo tej uczennicy w tym konkursie. W 2015 r. również wywalczyła I miejsce, a 2016r. otrzymała specjalne wyróżnienie członków Beskidzkiego Klubu Kulinarnego. Ponadto wiosną tego roku uzyskała tytuł „Kulinarnego Talentu 2017 r.” w autorskim konkursie mistrza kulinarnego Roberta Sowy.
Z kolei dla Karoliny był to pierwszy konkurs gastronomiczny rangi wojewódzkiej. Trzy tygodnie temu, w czasie warsztatów przeprowadzonych w szkole przez mistrza R. Sowę i firmę Prymat,  otrzymała przepustkę do finału jego konkursu w Warszawie. Odbywa się on w ramach największych targów gastronomicznym w Polsce „Eurogasto”. Pobyt w Cieszynie był dla niej  elementem treningu przed „Kulinarnym Talentem 2018” i pierwszym kontaktem z zasadami obowiązującymi przy rywalizacji gastronomicznej na tym szczeblu.
Przed Klaudią w tym roku szkolnym bardzo intensywny i ważny czas: egzaminy zawodowe, potem matura w maju. Karolina ma gastronomiczne  i szkolne priorytety. Obu życzymy powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu.
Uczestniczki z wodzisławskiego „Ekonomika” przygotowywała nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Judyta Lamża.

Autor: Judyta Lamża

czwartek, 09, listopad 2017

Ekonomik kafelek ramka mala

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

logo gabinetu psychologa i pedagoga szkolnego 

Logo opieki stomatologicznej 

Blog biblioteki miniaturkaLogoNPRCz 455W

Tablica rzadowa

 Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą