Budynek szkoły - ul. Szkolna

poniedziałek, 23, wrzesień 2019

Kuchnia — królestwem, gotowanie — pasją. Międzynarodowy projekt w wodzisławskim Ekonomiku

 

FpegmAJU.jpeg

 logo serce granat roll up

 

Kuchnia z pewnością może dostarczyć wrażeń. Jest spektakularna i atrakcyjna zarówno dla smakosza, jak i widza. Kuchnia to też nakład pracy, wielki zasób wiedzy i gromadzone latami doświadczenie. Tym bardziej znaczenie ma to, zdobywane w międzynarodowym towarzystwie.
Z takiej okazji skorzysta młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, realizując międzynarodowy projekt Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion. Przedsięwzięcie zakłada współpracę sześciu szkół średnich zawodowych z Polski, Turcji, Słowenii, Rumunii, Włoch i Francji w zakresie podnoszenia gastronomicznych umiejętności zawodowych uczniów i nauczycieli. Tajniki kunsztu gastronomicznego zdobywać będą podczas warsztatów i zajęć praktycznych, które odbywać będą się cyklicznie w kolejnych szkołach partnerskich. W projekcie partycypować będą również uczniowie innych kierunków kształcenia, tak, by wiedza i umiejętności kulinarne przekroczyły również granice prywatnych, domowych kuchni i stały się przedmiotem zainteresowania młodych ludzi w ogóle.

Jeśli nie kuchnia polska, nie regionalna to?

Udział w projekcie zakłada kontakt z innymi nauczycielami i szefami kuchni, co pozwoli na uzupełnienie wiedzy i zapoznanie z innymi, niejednokrotnie oryginalnymi, metodami pracy w kuchni. Da uczniom i nauczycielom okazję do zapoznania się z kuchnią bałkańską, słowiańską, frankońską, włoską i charakterystyczną dla krajów Bliskiego Wschodu. Należy jednak podkreślić, że jednym z celów projektu ciągle pozostaje współpraca w zakresie promowania swojego dziedzictwa kulturalnego, jakim niewątpliwie jest kuchnia narodowa i regionalna oraz podnoszenia kompetencji zawodowych i językowych.
Projekt kulinarny – projekt korzyści

W czasie mobilności uczniowie wezmą udział w szkoleniach kulinarnych prowadzonych przez nauczycieli szkół goszczących i szefów lokalnych kuchni w restauracjach współpracujących ze szkołami. Proponowane aktywności dotyczyć będą kuchni narodowej i regionalnej kraju goszczącego oraz innych działań związanych z gastronomią, obsługą kelnerską, cateringiem, cukiernictwem, piekarstwem, badaniem jakości produktów. Poprzez udział w projekcie nauczyciele i uczniowie otrzymają wiedzę i umiejętności w zakresie przygotowania potraw charakterystycznych dla danego kraju i regionu, będą współpracowali w międzynarodowych zespołach, podniosą kompetencje zawodowe, pracy zespołowej oraz językowe (szczególnie w zakresie komunikacji i słownictwa zawodowego).

Kuchnia może być medialna?

Oczywiście — odpowiada koordynator projektu, nauczyciel w ZSE Krzysztof Zielonka — Wielojęzycznymi, medialnymi produktami końcowymi projektu będą m.in. strona internetowa zawierająca multimedialny/interaktywny słownik gromadzący terminy ogólne, ale także typowo kulinarne w każdym z języków partnerów projektu, książka kucharska z przepisami dań narodowych i regionalnych charakterystycznych dla każdego partnera — w wersji drukowanej oraz cyfrowej (do pobrania), filmy wideo z instruktażem dotyczącym przygotowywania poszczególnych potraw z książki kucharskiej.

Projekt Ekonomika Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion to ambitne, ciekawe, oryginalne, ale przede wszystkim smaczne wyzwanie dla wszystkich jego uczestników.
 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Akcja 2- Współpraca szkół w sektorze Edukacja szkolna. Konkurs 2019. Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w nim zawartość merytoryczną. 

poniedziałek, 23, wrzesień 2019

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

 

Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą