Budynek szkoły - ul. Szkolna

Uwaga Maturzyści!

Świadectwa dojrzałości po egzaminie maturalnym w terminie poprawkowym będą wydawane 30 września br. od godziny 12.00.


środa, 11, grudzień 2019

Smaki kuchni śląskiej trafiły na międzynarodowe stoły

Druga mobilność projektu Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion w Ekonomiku

W dniach 2-7 grudnia w wodzisławskim Ekonomiku odbywały się warsztaty gastronomiczne w ramach drugiej mobilności projektu Erasmus+ „Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion”. Tym razem Ekonomik gościł 11 nauczycieli, szefów kuchni i 10 uczniów z pięciu państw partnerskich: Turcji, Słowenii, Rumunii, Francji i Włoch.
Nauczyciele mieszkali w wodzisławskim hotelu, zaś uczniów przyjęły rodziny ich rówieśników, uczestników projektu. Była to okazja do szlifowania języka, wymiany międzykulturowych doświadczeń, nawiązania relacji  i przyjaźni.
Celem projektu jest nabycie umiejętności i kompetencji miękkich w zakresie sporządzania potraw charakterystycznych dla naszego kraju i regionu, integracji międzynarodowych zespołów uczniów i nauczycieli, wymiany doświadczeń zawodowych i komunikacji zawodowej w języku angielskim, i te działania zainicjowano w wodzisławskiej szkole.
Przez 6 dni nasi goście pod przewodnictwem koordynatora projektu i nauczyciela gastronomii Krzysztofa Zielonki, uczyli się sporządzania dań kuchni polskiej i śląskiej oraz sztuki carvingu. Ponadto poznawali kulturę i tradycje kulinarne naszego regionu i kraju, uczestniczyli w lekcjach otwartych języka polskiego, matematyki i przedmiotów zawodowych. Mieli możliwość poznać tradycje barbórkowe, mikołajkowe w naszej szkole i regionie oraz regionalne specjały w okolicznych restauracjach. Poznali atrakcje Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Zgodnie z założeniami projektu uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-gastronomicznej do „Chaty Chleba” w Brennej-Górkach Wielkich, „Warowni Pszczyńskich Rycerzy” w Pszczynie, gdzie poznali tradycyjną produkcję pieczywa, masła, miodów i potraw staropolskich oraz staropolską gościnność.
Druga mobilność zakończyła się podsumowaniem nabytych umiejętności i prezentacją rezultatów projektu w formie bankietu, gdzie podano dania kuchni polskiej i śląskiej sporządzane przez międzynarodowe zespoły uczniów pod okiem swych nauczycieli i szefów kuchni oraz pod nadzorem Krzysztofa Zielonki. Na stołach nie zabrakło pierogów ruskich i tych z mięsem, bigosu myśliwskiego, zupy dyniowej, kotletów schabowych, sałatki warzywnej, modrej kapusty, sałatki śledziowej, smalcu ze skwarkami, z razowym pieczywem i kiszonym ogórkiem, mini przystawek z pasztetu, rogalików z marmoladą i ciast oraz deserów. Ponadto zagraniczne delegacje przypomniały o smakowitych plackach ziemniaczanych, gołąbkach w sosie pomidorowym, żurku śląskim i tradycyjnym śląskim niedzielnym obiedzie, jakie to dania mieli możliwość sporządzać i degustować w czasie warsztatów. Niezapomniane chwile towarzyszyły też w czasie zajęć z carvingu, kiedy to powstawały kompozycje kwiatowe, łabędzie, dekoracje stołów wykonywane z warzyw i owoców.
Tydzień podsumowano prezentacjami zdjęć i filmów z przeprowadzonych zajęć i wręczeniem certyfikatów mobilności i uczestnictwa w warsztatach projektu przez Dyrektor ZSE Marię Lach i członka Zarządu Powiatu odpowiedzialną za oświatę Kornelię Newy.
- Myślę, że warsztaty w naszej szkole spełniły oczekiwania partnerów, co potwierdzają ich opinie i ciepłe podziękowania oraz relacje w mediach społecznościowych. My natomiast już z radością oczekujemy następnych mobilności projektu Erasmus+ KOKCOP
, luty i marzec 2020 roku to wyjazdy do Tureckiej Kayserii - komentuje wydarzenie i czyni plany koordynator projektu.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Akcja 2- Współpraca szkół w sektorze Edukacja szkolna. Konkurs 2019

 

środa, 11, grudzień 2019

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

 

Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą