Budynek szkoły - ul. Szkolna
Pracownie gastronomiczne
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - lato
Kilka z naszych pracowni komputerowych - część służy tylko informatykom, a pozostałe wszystkim zawodom
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - wczesna wiosna
Pracownie hotelarskie i pokój hotelowy
Pracownie obsługi turystycznej i handlowców

 

pracownie

Proszę przesłać wypełnioną informację wychowawcy klasy na adres a.musial@ekonomik.wodzislaw.pl


Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli znajduje się w zakładce Rodzice / Aktualności dla rodziców


Zapraszamy!

czwartek, 11, październik 2018

Zespół Szkół Ekonomicznych przekracza granice!

Rozwój zawodowy, językowy i kulturowy dzięki realizacji projektu “W poszukiwaniu nowych możliwości - Ekonomik na zagranicznych stażach”.

Od dawna wiadomo, że współczesny pracodawca oczekuje od pracownika nie tylko kompetencji zawodowych, ale również całego wachlarza umiejętności społecznych, językowych i komunikacyjnych ułatwiających inicjowanie, projektowanie i realizację zadań biznesowo-zawodowych. Wiedza ta nieobca jest również szkołom i to one są tymi, które jako pierwsze stwarzają okazję do tak szerokiego rozwoju. Przykładem tego są działania i projekty wdrożone w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Dzięki pozyskaniu środków unijnych w ramach programu Erasmus+ dyrekcja i nauczyciele szkoły z zaangażowaniem i pełnym powodzeniem wdrożyli projekt “W poszukiwaniu nowych możliwości - Ekonomik na zagranicznych stażach”. Z pewnością pomogło im już europejskie doświadczenie, wypracowane w trakcie realizacji siedmiu poprzednich projektów, ale także przekonanie, że tego typu inicjatywy są szansą i dopełnieniem kształcenia stacjonarnego.

Uczennice i uczniowie na stażu w irlandzkim Cork

We wrześniu i październiku grupa 16 uczniów i uczennic, kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec, szlifowała swoje kompetencje językowe, wdrażała wiedzę zawodową i zbierała doświadczenia kulturowe w Cork – jednym z największych i najbarwniejszych miast Irlandii. Młodzi ludzie w pełni wykorzystali ten czas na wszechstronny rozwój, chociażby poprzez fakt, że mieszkali u goszczących ich rodzin irlandzkich, posługiwali się językiem angielskim, również, co istotne w sytuacjach nieformalnych, smakowali irlandzkiej żywności i uczestniczyli w życiu domu i miasta. To wzbogaca doświadczenie, czyni odważnym i przede wszystkim pozwala na budowanie pozytywnego obrazu siebie – jako pracownika, człowieka kompetentnego, gotowego do rozwoju, działania i zmiany. Opiekę nad młodzieżą sprawowali przebywający na miejscu nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Nie bez kontroli obeszło się również sprawowanie funkcji zawodowych - wizytę kontrolną w miejscu pracy odbyły dyrektor ZSE Pani Maria Lach i kierownik szkolenia praktycznego Pani Aleksandra Zielonka. Przyznały one, że irlandzkie staże organizowane są na najwyższym poziomie. Uczniowie poznali zupełnie odmienne rozwiązania zawodowe, podnieśli kompetencje językowe i nabyli unikatowych umiejętności społecznych. “Naprawdę warto! Patrząc na entuzjazm młodych, na ich zaangażowanie - utwierdzam się w słuszności podejmowania inicjatyw europejskich” - podkreśliła dyrektor Maria Lach. Również pytana młodzież, bez zastanowienia wyliczała szereg korzyści z odbytego stażu. “Doświadczyłam dorosłości, z którą przyjdzie mi się niebawem zmierzyć, samodzielności i zawodowych wyzwań. Zachwyciła mnie architektura i różnorodność kulturowa Cork oraz osobliwość Dublina, nie mniej jednak najbardziej urzekły mnie okolice Killarney - zieleń tych miejsc, pierwotność pozostaną we mnie na długo” - powiedziała Natalia, jedna z uczestniczek stażu.

Potencjał kształcenia europejskiego definiowany jest równo przez wyzwanie i satysfakcję - podkreślają koordynatorki projektów mobilności - Iwona Cesarz i Aleksandra Zielonka. Wyzwanie wiąże się z opracowaniem wniosku, przystąpieniem do konkursu, organizacją mobilności; satysfakcja liczona jest ilością radości i doświadczenia nabywanego przez uczniów. Dzięki temu zyskujemy poczucie uczestniczenia w pełnym, wartościowym i wszechstronnym rozwoju młodego człowieka. Docenia to również lokalny rynek pracy, podkreślający ogromną wartość pracownika – absolwenta Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

A może Riwiera Adriatycka?

Zielona Wyspa w tym roku konkurowała z atrakcyjnością Riwiery Adriatyckiej, na której 9 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych odbywało miesięczne praktyki zawodowe w zakresie kształcenia w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Włoskie miasta: Cessenatico, Bellaria Igea Marina i San Mauro Mare na cztery tygodnie stały się domem, miejscem pracy i rozwoju dla uczennic z Wodzisławia Śląskiego. Dzięki pracy w hotelach: Venezia, Hotel Meeting i Villa Marie dziewczyny poznały zasady pracy na południu Europy, zmierzyły się z radościami, ale i trudnościami pracy pod presją czasu i stawianych im wymagań. Prócz wyzwań zawodowych, uczennice ZSE zwiedziły: Rzym, Wenecję, San Marino, Rimini.

Praktyka to forma sprawdzenia samego siebie i swoich umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy. Kontakt z pracodawcą, współpracownikami, a także klientami stanowi nieodłączny element tej formy kształcenia, a to jak poradzi sobie uczeń jest swoistym sprawdzianem i cenną nauka na przyszłość. Sprawdzian ten nie kończy się na urokliwej Irlandii i słonecznej Italii, kolejni uczniowie wyjadą na swoje praktyki do Wielkiej Brytanii i Portugalii. Trzymamy kciuki!

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ -
Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 „Mobilność uczniów”.

Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną na niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Autor: Aleksandra Bienias

czwartek, 11, październik 2018

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

projekt

eu flag erasmus vect pos

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą