Życzenia udanych wakacji

Dzień dobry! Dziś mamy przyjemność porozmawiać z panią Mariolą Miernik psychologiem szkolnym, na temat depresji.

Mariola Miernik: Dzień dobry! Cieszę się, że mogę być tutaj i porozmawiać na ważny temat jakim jest depresja wśród młodzieży.

Zaczniemy od podstaw. Co to jest depresja i jakie są jej główne symptomy?

Mariola Miernik: Depresja to poważna choroba psychiczna, która wpływa na nasze samopoczucie, myśli i działania. Główne symptomy depresji to uczucie smutku, utrata zainteresowania życiem, zmniejszone poczucie własnej wartości, trudności z koncentracją, zmęczenie oraz problemy ze snem. Ważne jest zauważenie, że depresja nie jest wyłącznie przejściowym smutkiem, ale stanem, który może wymagać profesjonalnej pomocy.

Jak uczniowie mogą zauważyć, że ktoś z ich otoczenia może cierpieć na depresję?

Mariola Miernik: Uczniowie powinni być czujni na zmiany w zachowaniu swoich kolegów czy koleżanek. Jeśli ktoś nagle staje się wycofany, unika kontaktu społecznego, zmienia nawyki jedzenia czy snu, to mogą to być symptomy depresji. Ważne jest także zwracanie uwagi na nagłe pogorszenie wyników szkolnych i utratę zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami.

Co zrobić, jeśli zauważymy u siebie lub u kogoś z otoczenia symptomy depresji?

Mariola Miernik: Pierwszym krokiem jest otwarta rozmowa. Warto dzielić się swoimi uczuciami i obawami z bliskimi, takimi jak przyjaciele, rodzina czy nauczyciele. Jeśli zauważysz u kogoś symptomy depresji, pamiętaj, że to, co możesz zrobić, to być wsparciem i skierować tę osobę do profesjonalnej pomocy.

Jak rozmawiać z rodzicami o depresji, zwłaszcza jeśli jest się uczniem?

Mariola Miernik: Rozmowa z rodzicami może być trudna, ale jest kluczowa. Wybierz spokojny moment, w którym możecie porozmawiać bez pośpiechu. Wyraź swoje uczucia i obawy, opisz obserwowane zmiany i poproś o wsparcie. Pamiętaj, że rodzice zawsze chcą dla ciebie jak najlepiej, więc otwarta rozmowa z nimi to ważny krok w kierunku uzyskania pomocy.

Kiedy powinniśmy szukać profesjonalnej pomocy?

Mariola Miernik: Jeśli symptomy depresji utrzymują się przez dłuższy czas i znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie, konieczne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy psychiatra. Nie wahaj się szukać pomocy, to nie jest oznaka słabości, ale odwagi i dbania o swoje zdrowie psychiczne.

Dziękujemy za cenne informacje na temat depresji. Mam nadzieję, że ta rozmowa będzie pomocna dla naszych czytelników, zwłaszcza uczniów.

Mariola Miernik: Dziękuję za rozmowę! Pamiętajcie, zawsze warto szukać wsparcia i rozmawiać o swoich uczuciach. To pierwszy krok do zdrowia psychicznego.

Pamiętajcie pierwszą pomoc znajdziecie w gabinecie naszych pań pedagog i pani psycholog.

Jeśli nie możesz być w szkole zadzwoń Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę)

Plakat o depresji 


Ekonomik kafelek ramka mala

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

logo gabinetu psychologa i pedagoga szkolnego 

Logo opieki stomatologicznej 

Blog biblioteki miniaturkaLogoNPRCz 455W

Tablica rzadowa

 Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą