W poniedziałek w pracowni gastronomicznej odbyły się warsztaty z udziałem uczniów klasy IIITG oraz szefa kuchni Macieja Mrozka, naszego absolwenta. Tematem zajęć były owoce morza. Uczniowie przygotowali: krewetki smażone z pomidorami, ślimaki zapiekane z masłem czosnkowym, zupę z ogonów rakowych, ośmiornice duszone z warzywami, kalmary panierowane w panko, mule gotowane w białym winie, krewetki smażone z czosnkiem.

W czasie zajęć gastronomowie mieli okazję dowiedzieć się więcej szczegółów o pracy w gastronomii. Maciek chętnie też podzielił się swoją bogatą wiedzą z zakresu sporządzania potraw z owoców morza. Było bardzo ciekawie i smacznie. Dla większości uczestników temat owoców morza zaczynał się i kończył na jedzeniu krewetek. Dzięki zajęciom mogli poznać inne smaki, techniki ich przygotowania i pozytywnie przekonać się do „frutti di mare”.

Lekcje z mistrzem przyjęte zostały przez uczniów z zainteresowaniem, bo pomogły rozwijać ich pasje oraz  były okazją do spotkania z doświadczonym praktykiem, który chętnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności. 

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza

Owoce morza


Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

logo gabinetu psychologa i pedagoga szkolnego 

Logo opieki stomatologicznej 

Blog biblioteki miniaturkaLogo NPRC 2.0 m

Tablica rzadowa

 Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą