Trzy drużyny złożone z uczniów naszej szkoły przeszły do kolejnego etapu w krajowym konkursie Social Innovation Relay. Uczniowie stworzyli innowacyjne pomysły na działalność społeczną:
1. mEKOup.
- Nasz pomysł polega na pomocy kobietom w każdym wieku. Będziemy je przekonywały, że chcąc dbać o siebie, warto używać w 100% naturalnych i własnoręcznie wykonanych kosmetyków, na bazie bezpiecznych i sprawdzonych produktów roślinnych, które nie wpłyną w żaden sposób niekorzystnie na ich skórę, cerę, jak i zdrowie oraz nie są testowane na zwierzętach. Ponadto ich opakowania będą miały także swoje zastosowanie, zostaną wyprodukowane z recyklingu (plastik, stare ubrania, kartony), które przyczynią się do niwelowania odpadów zaśmiecających naszą planetę. Rośliny i zioła do produkcji kosmetyków będą pochodziły z kwiecistych łąk, do których uprawiania kampanią reklamowa zachęcimy mieszkańców i władze naszych terenów. Będzie to okazja do zagospodarowania od lat istniejących nieużytków i nieestetycznych terenów w naszym mieście - wyjaśniają twórczynie kampanii.
2. Plasticfantastic.
- Nasz pomysł polega na pomocy w rozwiązaniu problemu z plastikiem i odpadami. Naszym celem jest zadbanie o środowisko i zmniejszenie ilości plastiku na ziemi, chcemy produkować biżuterię z odpadów plastikowych, a zyski ze sprzedaży chcemy przeznaczyć na cele charytatywne - tłumaczą pomysłodawczynie kolejnej docenionej przez jury grupy projektowej.
3. Biobutik.
- Nasz pomysł dotyczy poprawy jakości życia i polega na zbieraniu pozostałości odpadów z jedzenia na przykład skórek z bananów, resztek jabłek, fusów z kawy itp. do szkolnego kompostownika i przerabianie tych odpadów na naturalny nawóz roślinny. Będzie on wykorzystywany w szkolnym kąciku roślin, do uprawy kwiatów, które potem będą sprzedawane uczniom, nauczycielom i okolicznym mieszkańcom. W naszej szkole znajdują się klasy gastronomiczne i dzięki nawozowi będzie można odżywić zioła wykorzystywane na zajęciach - tłumaczą trzeci projekt jego twórczynie.
Warto pamiętać, że Ekonomik stawia na szeroko rozumianą kulturę EKO, stąd też na jego wyposażeniu są kosze do segregacji śmieci, a to pewnością ułatwia zadanie. Dzięki szkolnemu radiowęzłowi i nadawanym audycjom będzie można rozpowszechniać innowacyjny projekt na początku na terenie szkoły, a następnie w szerszym środowisku.
- W konkursie brało udział dziewięć drużyn, do jego dalszego typu zakwalifikowane zostały trzy - to ogromny sukces - mówi opiekunka uczniów i nauczycielka przedmiotów zawodowych Ewa Grzenia.