Przychodzący do Ekonomika ósmoklasiści często pytają, czym zajmuje się technik rachunkowości. Dziś odpowiadamy na to pytania, korzystając z wiedzy i  doświadczenia pracodawcy, absolwenta naszej szkoły, eksperta w dziedzinie rachunkowości Krzysztofa Piątka, członka zarządu Kancelarii Podatkowej Piątek sp. z o. o.

Czym zajmuje się technik rachunkowości?

Odwiedzający nas ósmoklasiści często pytają, czym w przyszłości będzie zajmował się technik rachunkowości. Odpowiedź wydaje się tu jednoznaczna:

  • Technik rachunkowości to osoba, która zajmuje się rozliczeniami finansowymi firmy. Ewidencjonuje faktury i rachunki, dokonuje rozliczeń z instytucjami finansowymi w szczególności z urzędami skarbowymi, sporządza bilanse i raporty finansowe zgodnie z prawem podatkowym  - precyzyjnie wyjaśnia Krzysztof Piątek z Kancelarii Podatkowej Piątek sp. z o. o..

Jak się okazuje młody człowiek, wybierając kierunek technika rachunkowości ma bardzo wiele możliwości zatrudnienia:

  • Może pracować w prywatnych firmach jako księgowy, w kancelariach lub biurach rachunkowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, a także w urzędach celnych, skarbowych. Można również założyć własną działalność gospodarczą o dowolnym profilu lub też założyć własne biuro rachunkowe. Możliwości zatem jest bardzo wiele i osoby wybierające ten kierunek na pewno nie muszą się martwić o znalezienie pracy.

Technik rachunkowości. Praca, która ma wiele zalet

Nasz rozmówca rozwiewa mit dotyczący pracy księgowych:

  • Praca, w której mamy do czynienia z prawem podatkowym to praca, w której na pewno nie ma nudy. Ciągle uczymy się czegoś nowego. Na pewno nie jest to praca, w której robi się ciągle to samo, unikamy w ten sposób znudzenia i wypalenia. Sporządzanie różnego rodzaju analiz, bilansów, rozliczeń powoduje, że praca ta jest bardzo ciekawa.

Dodatkowo osoby pracujące jako technik rachunkowości mogą nieustannie pogłębiać swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju kursach czy szkoleniach. 

Nie jest też to praca, w której stawia się na rywalizację. Zamiast tego stawia się tu na współpracę:

  • Kolejną zaletą jest to, że pracownicy pracujący w tej samej jednostce nie rywalizują ze sobą. Skupiają się na tym, żeby wykonać zleconą pracę  bez błędów i w określonym czasie. Zawód ten pozwala również na zdobycie szerokiej wiedzy na temat finansów, co może być przydatne również w życiu prywatnym, np. podczas zarządzania własnym budżetem lub też przy podejmowaniu różnego rodzaju inwestycji, tak żeby np. zminimalizować obciążenia podatkowe własnego portfela - wyjaśnia.

Technik rachunkowości: zaangażowany, ambitny, sumienny

Kogo zatem spotkamy w Kancelarii naszego rozmówcy:

  • Nasz zespół stanowią młode osoby. Większość z naszych pracowników ukończyła technikum ekonomiczne. Gdy szukamy pracowników, stawiamy głównie na osoby, które ukończyły technikum ekonomiczne. To oni mają u nas największe szanse na zatrudnienie. Technikum ma bardzo wysoki poziom kształcenia i bardzo dobrze przygotowuje osoby do pracy w księgowości - tłumaczy Krzysztof Piątek.

Odwołuje się również do własnych doświadczeń:

  • Mamy porównanie na własnym przykładzie, ja i moja żona również ukończyliśmy Zespół Szkół Ekonomicznych, a później studia w tym kierunku. Wiedza, którą uzyskaliśmy w technikum ekonomicznym, bardzo nam się przydała, kiedy podejmowaliśmy swoją pierwszą pracę w księgowości.

Rozmówca podkreśla również, że w pracownikach docenia przede wszystkim  zaangażowanie, chęć pogłębiania wiedzy, sumienność i chęć do pracy w dziale księgowości.

Technik rachunkowości. Czy jest szansa na pracę?

Technik rachunkowości to m.in. księgowy, a wydaje się, że księgowi zawsze będą potrzebni.

  • Oczywiście, że tak. Ciągle powstają nowe przedsiębiorstwa. Ze względu na nadmiar biurokracji i ciągłe modyfikacje w prawie podatkowym, firmy bez księgowych nie będą w stanie funkcjonować. Pomimo wchodzącej powoli automatyzacji, stanowisko to z pewnością szybko nie zniknie. Moim zdaniem nie szybko maszyna zastąpi księgowego, tak jak może się to stać, chociażby np. w przypadku kasjerów.  Dlatego też jest to zawód bardzo przyszłościowy, a patrząc na ilość firm, nadmiar biurokracji oraz ciągłe modyfikacje w prawie podatkowym uważam, że w najbliższych latach rynek będzie bardzo potrzebował techników rachunkowości. Już teraz widać na rynku pracy braki specjalistów od spraw księgowości - przekazuje pracodawca, ekspert Krzysztof Piątek z Kancelarii Podatkowej Piątek.

Krzysztof Piątek - doradca podatkowy, członek zarządu Kancelarii Podatkowej Piątek działającej na rynku od 2014 roku. Zajmuje się obsługą księgową i kadrowo-płacową firm oraz doradztwem podatkowym.

Krzysztof Piątek

 


Ekonomik kafelek ramka mala

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

logo gabinetu psychologa i pedagoga szkolnego 

Logo opieki stomatologicznej 

Blog biblioteki miniaturkaLogoNPRCz 455W

Tablica rzadowa

 Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą