Życzenia udanych wakacji

EuroSkills to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi młodych fachowców z całej Europy, dając im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na międzynarodowej scenie. To nie tylko konkurs, to przyszłość kształcenia zawodowego w Europie. Mamy powód do dumy, bo to fascynujące wydarzenie dla przyszłości zawodowej i edukacyjnej naszego kontynentu pomagali organizować nauczyciele i uczniowie z wodzisławskiego Ekonomika.

EuroSkills w Polsce. Największy konkurs zawodowy w Europie

EuroSkills to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie szkolenia zawodowego w Europie. To międzynarodowe zawody, na których młodzi fachowcy prezentują swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Organizacja takiej imprezy wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony zawodników, jak i instytucji edukacyjnych.

Jak podkreślają organizatorzy:

  • EuroSkills Gdańsk 2023 Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów to największy konkurs edukacyjny i umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie, który odbywa się co dwa lata. 8. edycja trwa właśnie w Gdańsku.

Rywalizacja i towarzyszący jej 6. Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego odbywa się na stadionie Polsat Plus Arena i w centrum kongresowym AMBEREXPO Gdańsk. Uczestnicy to ponad 600 młodych profesjonalistów do 25 roku życia z 31 krajów, rywalizujących w ponad 40 konferencjach branżowych kształcenia zawodowego . W każdej dyscyplinie dane państwo może reprezentować jeden zawodowiec.

Wodzisławski Ekonomik pomaga w organizacji EuroSkills w Gdańsku

Warto podkreślić, że EuroSkills to prestiżowa impreza, która skupia się na promowaniu i ocenie umiejętności zawodowych młodych ludzi w różnych dziedzinach, takich jak: rzemiosło, technologia, przemysł, gastronomia. I tu właśnie zaakcentował swoją obecność wodzisławski Ekonomik:

  • Nasi nauczyciele: Krzysztof Zielonka uczący przedmiotów zawodowych i Iwona Cesarz nauczycielka języka angielskiego oraz trzy uczennice - wolontariuszki zostali wybrani do grupy organizatorów tego przedsięwzięcia w dziedzinie „Gotowanie” jako specjaliści Workshop Managers Cooking - mówi, przebywająca obecnie w Gdańsku, dyrektor Maria Lach. - To ogromna duma dla szkoły i Powiatu Wodzisławskiego.

Rolę naszej szkoły w przygotowaniu EuroSkills 2023 przybliża Krzysztof Zielonka, który pełni tam funkcję Work Managera:

  • Od października 2022 roku trwały przygotowania techniczne i logistyczne do organizacji stanowiska konkursowego, na które składa się: 14 jednakowych kuchni dla 25 zawodników z 25 państw, zaplecza techniczne, zmywalnie, magazyny sprzętu i surowców, pomieszczenia dla Jury – Ekspertów z 25 państw.

Maria Lach: przyszłość należy do mistrzów w zawodzie

W Gdańsku przebywa również Maria Lach - dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, która została zaproszona do udziału w 6. Międzynarodowym Kongresie Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego:

  • Po raz kolejny upewniłam się o sednie kształcenia zawodowego. Praktyka, doświadczenia, odwaga, działanie - to tam kryje się zawodowy sukces młodych ludzi. Dążenie do sprawności w zawodzie, dysponowanie umiejętnościami zawodowymi, komunikatywność, kompetencje językowe powinny być na stałe wpisane w doświadczenia edukacyjne młodzieży kształcącej się zawodowo - podkreśla dyrektorka.

To jednak nie wszystko:

  • Udział w kolejnych sesjach konferencji, w panelach dyskusyjnych i rozmowy pomiędzy uczestnikami Kongresu upewniają mnie, że wodzisławski Ekonomik odpowiada na wszystkie potrzeby zawodowej społeczności Europy.

Tu w Gdańsku wśród profesorów europejskich uniwersytetów, przedstawicieli środowiska naukowego Europy, władz państwowych wielokrotnie podkreślano również znaczenie kompetencji społecznych:

  • W znacznej mierze to one decydują o sukcesie młodych ludzi. Komunikacja, precyzja w wyrażaniu myśli, umiejętność dyskusji i rozwiązywania problemów są kluczowe w miejscu pracy i powinny być kluczowe w szkole przygotowującej do zawodu - tłumaczy Maria Lach.

Dodaje też:

  • Nikogo już dziś nie trzeba przekonywać, że edukacja to proces, o którego powodzeniu decyduje współpraca wielu podmiotów. Takie międzynarodowe spotkanie i fakt, że realizowane jest ono w Polsce, dowodzi że mamy do zaoferowania wiedzę i umiejętności edukacyjne, które mogą wpłynąć na kształt szkolnictwa zawodowego w Europie.

Zdjęcie z EuroSkills

Zdjęcie z EuroSkills


Ekonomik kafelek ramka mala

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

E-zasoby

logo gabinetu psychologa i pedagoga szkolnego 

Logo opieki stomatologicznej 

Blog biblioteki miniaturkaLogoNPRCz 455W

Tablica rzadowa

 Pracownie2

 

projekt

logo proj1

erasmus

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą