niedziela, 07, październik 2018

Oswajanie stresu w towarzystwie ekspertów z GWSH w Katowicach

Ludzka odporność na stres przypomina łodygę bambusa: na pierwszy rzut oka nikt nie dałby wiary, jak bardzo jest elastyczna.

Jodi Picoult

Codziennie doświadczamy stresu, codziennie mierzymy się z nowymi wyzwaniami, podejmujemy działania prowadzące do zmiany, to nigdy nie jest proste. Oczywiście, że stres we właściwej skali, dobrze zarządzany jest narzędziem mobilizacji i aktywizacji. Co dzieje się jednak, kiedy pojawia się dystres?

Uczniowie klas: IIIATE, IVATE i IITEH, mogli o tym podyskutować, rozwiać swoje wątpliwości i zaczerpnąć merytorycznych wiadomości na temat stresu podczas piątkowych warsztatów organizowanych w naszej szkole przez Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową z Katowic. To ważny temat, bo dotyka naszej kondycji psychicznej, poczucia dobrostanu i zdrowia, a ciągle niejako pomijany, ignorowany, niejednokrotnie zamykany w enigmatycznym sformułowaniu “stresuję się”. Co to właściwie oznacza, szczególnie w kontekście młodego człowieka poszukującego pracy, w sytuacji zmiany i wyzwania, na to mogli odpowiedzieć sami uczniowie. Warsztaty dostarczyły wiedzy na temat mechanizmów stresu, jego rodzajów i sposobu przeciwdziałania, w sytuacjach, w których zagraża on naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Niejednokrotnie mogliśmy liczyć na wsparcie GWSH z Katowic, podejmując dyskusję bliską nam i naszej sytuacji na rynku pracy. Nie inaczej było tym razem. Warto wspomnieć, że ta uczelnia, z blisko trzydziestoletnią tradycją kształcenia akademickiego, współpracuje z ZSE także w ramach innowacji pedagogicznej “Cztery kroki do sukcesu", której podsumowanie nastąpi w styczniu 2019 roku. Jej celem było przybliżenie uczniom rynku pracy i zacieśnienie współpracy z lokalnym pracodawcami.

Piątkowe warsztaty po raz kolejny potwierdziły, że głos młodzieży jest ważny i słyszalny. Przede wszystkim zaś potrzebny, gdyż dotyczy ich przyszłości. I w takiej sytuacji nie należy pozostawiać pytań bez odpowiedzi. Tym razem tego zadania podjęli się eksperci z GWSH w Katowicach.

 

niedziela, 07, październik 2018